Animaloterapia, znana również jako zooterapią lub terapia wspomagana zwierzętami (TWA), to forma terapii, w której zwierzęta są wykorzystywane jako integralna część procesu terapeutycznego. Celem jest poprawa zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego.
Konie wspierają nas w pracy nad poprawą równowagi, koordynacji i siły mięśniowej. Są również nieocenionym partnerem w pracy nad odzyskiwaniem sprawczości i przełamywaniem lęków społecznych.
Konie wspierają nas w pracy nad poprawą równowagi, koordynacji i siły mięśniowej. Są również nieocenionym partnerem w pracy nad odzyskiwaniem sprawczości i przełamywaniem lęków społecznych.
Obecność alpak ma działanie relaksacyjne. Kontakt z nimi dostarcza różnorodnych bodźców. Dotyk miękkiego futra alpak oraz obserwowanie ich spokojnych ruchów pozytywnie stymuluje zmysły.
Poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego
Zwiększenie zaangażowania
Rozwój umiejętności komunikacyjnych i społecznych
Interakcje z zwierzętami wpływają dobroczynnie na nasze zdrowie. Dotyk, głaskanie, a nawet tylko ich obserwowanie obniża nasz poziom stresu, redukuje ciśnienie krwi i poprawia ogólne samopoczucie. Animaloterapia jest nieoceniona w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami lub po urazach. Stanowi również wsparcie w rozwoju emocjonalnym i społecznym.
Interakcje ze zwierzętami wspierają rozwój motoryczny, sensoryczny i emocjonalny.
Taki rodzaj terapii może pomóc w redukcji bólu, poprawie mobilności i ogólnego samopoczucia.
Zwierzęta mogą stanowić bazę dla budowania zaufania, rozwijania empatii i poprawie umiejętności interpersonalnych.
Wspierają leczenie depresji, zaburzeń lękowych, czy PTSD.
Od wielu lat animaloterapia wspiera leczenie stwardnienia rozsianego, udarów, porażeń mózgowych i innych zaburzeń neurologicznych.
Zajęcia są dostosowane do potrzeb i celów, ustalonych wcześniej z terapeutką lub terapeutą. Jedna sesja to zazwyczaj pół godziny, w trakcie których proponujemy różne ćwiczenia i reagujemy na bieżąco. Pełna terapia to 10 sesji rozłożonych w czasie. Wszystkie zajęcia z udziałem zwierząt odbywają się na terenie Stajni Pociechom.
Początek zajęć to czas na oswojenie się z tym co się zaraz wydarzy. Terapeutka lub terapeuta stara się wybadać samopoczucie i bieżące potrzeby. Jest to również czas na przywitanie się ze zwierzęciem.
Zależnie od rodzaju terapii i wcześniej ustalonych celów, terapeutka lub terapeuta proponuje różne ćwiczenia. Czasami jest to np. spacer z alpakami, a czasami bardziej zaawansowane ćwiczenia z grzbietu konia.
Na koniec podsumowujemy to co się zdarzało w trakcie terapii i jak się czujemy po tym wszystkim. Mówimy o tym co nam się podobało, a co było dla nas trudne.
/30 min
Alpakoterapia
Ubranie powinno być wygodne, raczej przylegające, takie, którego nie będziemy bać się pobrudzić.
Terapeuci są z góry przypisywani do poszczególnych osób w oparciu o ich potrzeby. W wyjątkowych przypadkach dopuszczamy możliwość zmiany.
To zależy. Czasami terapeutki pytają o preferencje, musimy jednak pamiętać, że to one wiedzą najlepiej jakie ćwiczenia są najbardziej wskazane w danym momencie terapii.
Jest! Jako Fundacja chcemy nieść pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują. Niezbędne będzie Twoje orzeczenie o niepełnosprawności i cierpliwość.
(biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17)
03-301 Warszawa