Data rozpoczęcia projektu: 17.01.2025
Data zakończenia projektu: 31.10.2025
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: 1) dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, lub
2) osobami niepełnosprawnymi, posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i 7 społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
Poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
W ramach programu zapewniamy do 240 godzin opieki wytchnieniowej w formie dziennej i do 14 dni w formie całodobowej. Oba rodzaje opieki wytchnieniowej są bezpłatne.
Fundacja Pociechom nie realizuje w tym roku opieki w miejscu zamieszkania uczestnika ani nie obejmuje opieką wychnieniową osób dorosłych.
Rekrutacja:
Rekrutacja rozpoczęła się 17.01.2025.
Zgłoszenie do programu nie jest jednoznaczne z przyjęciem uczestnika do programu.
O przyjęciu uczestnika decyduje zespół projektowy Fundacji Pociechom. Fundacja, przyznając usługi opieki wytchnieniowej, uwzględnia m.in. stan zdrowia i sytuację życiową uczestników projektu oraz pozostających pod ich opieką dzieci z niepełnosprawnościami. Warunkiem rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, przedstawienie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz wypełnienie pozostałych dokumentów rekrutacyjnych. Ilość miejsc ograniczona.
W celu zgłoszenia chęci udziału w programie oraz przed złożeniem dokumentów, prosimy o kontakt telefoniczny z biurem Fundacji pod numerem (22) 870 28 28 lub +48 537 24 26 28.