Szansa na niezależność II – kompleksowe wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością

Data rozpoczęcia 01.04.2025

Data zakończenia: 31.03.2028

Głównym celem projektu jest zwiększenie samodzielności dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, w tym rozwój kompetencji społecznych i funkcji poznawczych oraz poprawa sprawności fizycznej

Projekt jest kontynuacją poprzednich zadań realizowanych w ponad dwudziestoletniej już współpracy z PFRON, których przedmiotem jest prowadzenie ciągłej rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w ośrodku Fundacji Pociechom. Powstał on ze względu na bardzo dużą potrzebę kontynuowania realizowanych aktualnie działań dla osób z niepełnosprawnościami. Potrzeba objęcia terapią i wdrażania nowych usług terapeutycznych, a co za tym idzie zainteresowanie wśród opiekunów osób z niepełnosprawnościami jest bardzo duża. Nieustannie pojawiają się nowe osoby potrzebujące wsparcia. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom dokładamy wszelkich starań, aby możliwe było dalsze rozszerzanie działań rehabilitacyjno-terapeutycznych w naszych placówkach na rzecz tych osób. Bez realizacji tego projektu pomoc tym osobom będzie niemożliwa. Projekt obejmuje prowadzenie zajęć rehabilitacyjnych dla ok. 250 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, w tym po 180 osób w każdym kolejnym roku realizacji. Kompleksowe działania rehabilitacyjne w ramach projektu oparte będą na prowadzeniu:

1. hipoterapii
2. alpakoterapii
3. dogoterapii
4. integracji sensoryczne
5. terapii logopedycznej
6. terapii psychologicznej
7. terapii biofeedback EEG
8. warsztatów przyrodniczych
9. animaloterapii z elementami TUS
10. treningu umiejętności społecznych

Wszystkie formy wsparcia zakładane w projekcie są ukierunkowane na żmudny proces niwelowania dysfunkcji i rozwijania różnych kompetencji u podopiecznych a w rezultacie większej samodzielności uczestników projektu, lepszego ich funkcjonowania w życiu codziennym i większej aktywności w życiu społecznym. Zajęcia terapeutyczne będą się odbywały w systemie ciągłym, od poniedziałku do soboty przez 12 miesięcy w każdym okresie finansowania. Wszystkie zajęcia w ramach projektu będą bezpłatne dla wszystkich jego beneficjentów.

Rekrutacja:

Zapraszamy osoby poniżej 18 roku życia, zamieszkujące w województwie mazowieckim, posiadające aktualne orzeczenia o niepełnosprawności. 

Rekrutacja rozpoczęła się z dniem 01.03.2025, a dokładniejsze informacje o niej są zamieszczane na Facebooku, na stronie internetowej Fundacji, na tablicy ogłoszeniowej Fundacji oraz w szkołach integracyjnych i specjalnych. Wszystkich niezbędnych informacji udziela również biuro Fundacji pod numerem: 537 24 26 28 lub 22 870 28 28.

Warunkiem zakwalifikowania do udziału w projekcie jest poprawne wypełnienie Formularza zgłoszeniowego, dokumentów rekrutacyjnych oraz przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Dofinansowanie:

Projekt jest współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Całkowita wartość projektu: 1 422 125,11 zł

Kwota dofinansowana przez PFRON: 1 335 037,50 zł

Przejdź do treści