Trening Umiejętności Społecznych (TUS) to specjalistyczny program terapeutyczny mający na celu rozwijanie i poprawę umiejętności interpersonalnych oraz społecznych u osób, które mają trudności w tych obszarach.
Większa pewność siebie
Lepsze rozumienie norm społecznych
Łatwiejsze budowanie relacji z innymi
Trening Umiejętności Społecznych (TUS) jest przeznaczony dla osób, które mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych, komunikacji oraz radzeniu sobie w sytuacjach społecznych. Ma szerokie zastosowanie w pracy z osobami o różnorodnych potrzebach i problemach społecznych, pomagając im w lepszym funkcjonowaniu w społeczeństwie i budowaniu zdrowych relacji z innymi.
Dzieci ze spektrum często mają trudności z rozumieniem i interpretowaniem norm społecznych, komunikacją werbalną i niewerbalną, nawiązywaniem relacji, co czyni TUS szczególnie wartościowym dla ich rozwoju społecznego.
Dzieci i młodzież z ADHD mogą mieć trudności z impulsywnością, koncentracją uwagi oraz dostosowywaniem się do zasad społecznych. TUS pomaga im w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do lepszego funkcjonowania w grupie.
Osoby z lękiem społecznym mogą mieć trudności z nawiązywaniem kontaktów, obawą przed oceną przez innych i unikać sytuacji społecznych. W trakcie TUS budują swoją pewności siebie i uczą się radzić sobie z lękiem w kontaktach z innymi.
TUS może być pomocny dla dzieci, które mają trudności z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami z powodu nieśmiałości lub wycofania. Trening wspiera rozwój pewności siebie i umiejętności nawiązywania kontaktów.
Dzieci, które mają opóźnienia w rozwoju społecznym, mogą skorzystać z TUS, żeby nauczyć się podstawowych umiejętności społecznych, takich jak współpraca, rozwiązywanie konfliktów czy zrozumienie emocji.
Dzieci i młodzież, które mają trudności z kontrolą agresji, impulsywnością lub przestrzeganiem norm społecznych, mogą poprzez TUS uczyć się bardziej adekwatnych wzorców zachowań.
Osoby, które mają trudności z dostosowaniem się do nowych sytuacji społecznych, takich jak zmiana szkoły czy przeprowadzka, mogą skorzystać z TUS, aby lepiej radzić sobie z takimi wyzwaniami.
Dzieci z zespołem Aspergera, które mają wysoki poziom funkcjonowania poznawczego, ale trudności z interakcjami społecznymi, mogą korzystać z TUS, aby lepiej rozumieć i reagować na sytuacje społeczne.
Treningi Umiejętności Społecznych (TUS) są zaprojektowane tak, aby uczestniczki i uczestnicy mogli praktykować i rozwijać umiejętności społeczne w bezpiecznym i wspierającym środowisku. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, a każda sesja trwa od 60 do 90 minut. Pracujemy w małych grupach, liczących zazwyczaj od 4 do 8 osób. Terapeuci dostosowują trudność i rodzaj ćwiczeń do poziomu rozwoju uczestników oraz ich indywidualnych potrzeb. Na przykład, dzieci młodsze mogą potrzebować więcej wsparcia w rozpoznawaniu emocji, podczas gdy starsze dzieci mogą ćwiczyć bardziej złożone umiejętności, takie jak rozwiązywanie konfliktów czy negocjacje.
Na początku sesji często odbywa się krótka rozgrzewka, która może obejmować proste ćwiczenia lub gry, mające na celu zrelaksowanie uczestników i uczestniczki oraz wprowadzić ich w tematykę zajęć.
Główna część zajęć to ćwiczenia praktyczne, np. symulacje scenek, gry i zabawy zespołowe czy wspólne dyskusje.
Na koniec zajęć uczestnicy otrzymują informacje zwrotne od terapeuty oraz od siebie nawzajem. To pomaga im zrozumieć, co zrobili dobrze i nad czym jeszcze muszą popracować.
Nie ma szczególnych wymagań wstępnych do uczestnictwa w TUS, choć może być potrzebna wcześniejsza ocena i diagnoza przeprowadzona przez osobę specjalistyczną.
Najlepiej wybrać ubrania, które nie krępują ruchów, takie jak dresy, legginsy, elastyczne koszulki czy bluzki. Warto w razie czego zabrać ze sobą coś na zmianę.
TUS odbywają się w małych grupach, co pozwala uczestnikom i uczestniczkom na rozwój umiejętności społecznych w interakcjach z innymi osobami.
Jest! Jako Fundacja chcemy nieść pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują - zobacz projekt "Szansa na Niezależność"
(biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17)
03-428 Warszawa
03-301 Warszawa